Recordomzet voor ASML. Toch gaat organisatie op de schop: 1.700 ontslagen

ASML in Veldhoven (foto: Shutterstock).
ASML in Veldhoven (foto: Shutterstock).

ASML heeft vorig jaar een recordomzet geboekt. Toch worden zo’n 3.000 van de 4.500 banen binnen de technologie- en IT-organisaties geschrapt. Dat zal voornamelijk in Nederland gebeuren, maar ook in de VS. De organisatie is te stroef geworden, verklaart CEO Christophe Fouquet de maatregel. Een deel van de overtollige medewerkers kan in een andere functie aan de slag, bijvoorbeeld voor de verwerking van kunstmatige intelligentie (AI) in de chipmachines. Maar er wordt afscheid genomen van zo’n 1.700 medewerkers

Volgens de ASML-CEO remt de bestaande organisatiestructuur de voortgang van het werk te veel. De organisatiestructuur is te stroperig geworden. Daardoor richten ingenieurs zich te weinig op innovatie, stelt hij.

We moeten ervoor zorgen dat de manier waarop we groeien, ons niet afremt, zegt Fouquet in een statement van het bedrijf uit Veldhoven.

Ingenieurs binnen het bedrijf hebben zelf aangegeven dat ze hun tijd het liefst willen besteden aan engineering, zonder te worden gehinderd door trage processtromen.

Wij vinden het belangrijk om deze kwesties aan te pakken, stelt Fouquet, zodat we goed voorbereid zijn op toekomstige groei en in een goede positie verkeren om onze klanten te blijven bedienen.

Organisaties technologie en IT stroomlijnen

Daarom wil ASML de “focus op engineering en innovatie op cruciale gebieden van het bedrijf versterken door de technologie- en IT-organisaties te stroomlijnen”.

Het bedrijf stelt voor om over te stappen van een project-/matrixstructuur naar een structuur waarin de meeste van de ingenieurs zich zullen toeleggen op een specifiek product en een specifieke module.

Zo kunnen processen en besluitvorming in zijn ogen vereenvoudigen en dus versnellen. “Deze behoefte aan vereenvoudiging is iets wat we consequent hebben gehoord van alle niveaus van de organisatie.”

‘Markt zal blijven groeien’

ASML verwacht dat de semiconductor-markt de komende jaren zal blijven groeien. “ASML bevindt zich in een goede positie om van deze ontwikkelingen te profiteren”, schrijft het bedrijf. Maar om die kansen te benutten, zijn aanpassingen in de organisatiestructuur noodzakelijk.

“We zijn van plan om ons personeelsbestand en onze voetafdruk verder uit te breiden, onder meer op onze geplande tweede campus in Eindhoven, in overeenstemming met de vraag van onze klanten.”

Recordomzet, meer winst

De wereldwijde markt voor chip-machines heeft het bedrijf vorig jaar geen windeieren gelegd. Over 2025 als geheel meldt ASML een recordomzet van 32,7 miljard euro; 16% meer dan in 2024, blijkt uit de jaarcijfers. De brutomarge lag vorig jaar op 52,8%

Met name het laatste kwartaal van 2025 was ‘bijzonder sterk’ met een stijging tot 9,7 miljard euro. Dit betekende een record kwartaalomzet, in lijn met de prognose van 52,2% brutomarge, en inclusief de omzet die is gerealiseerd voor twee High NA-systemen.

De winst over 2025 steeg met 27%, van 7,6 miljard euro in 2024 tot 9,6 miljard euro.

De orderintake groeide tot een waarde van 38,8 miljard euro in 2025. In 2024 lag dit nog op bijna 36 miljard euro.

Fouquet verwacht ook voor dit jaar weer groei. Het bedrijf rekent op een omzet van tussen de 34 miljard en 39 miljard euro. De omzet in het eerste kwartaal van dit jaar komt naar verwachting uit tussen de 8,2 miljard en 8,9 miljard euro.

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie gegevens worden verwerkt.

x
Mis niet langer het laatste nieuws

Schrijf u nu in voor onze nieuwsbrief.

Inschrijven