Arbeidsconflict over humanoïde robots

Humanoïde robots Atlas in de productie bij Hyundai.
Atlas humanoïde robots in de productie bij Hyundai.

In Zuid-Korea is een conflict ontstaan tussen autofabrikant Hyundai en de vakbond, over de inzet van humanoïde robots in het productieproces. De vakbond eiste inspraak en garanties over werkgelegenheid en arbeidsvoorwaarden voordat nieuwe robottechnologie wordt ingezet. Het is voor het eerst dat medewerkers over een dergelijk arbeidsconflict grootschalig gestaakt hebben.

Dat meldt Armand Jacobs, division manager engineering bij Vekoma Rides, op LinkedIn.

Aanleiding is de geplande uitrol van Atlas bij het bedrijf. Deze humanoïde robot is ontwikkeld door Boston Dynamics, dat volledig eigendom is van Hyundai.

Makkelijk inzetbaar

De humanoid kan diverse taken van mensen in productieomgevingen uitvoeren. Daarvoor zijn relatief weinig aanpassingen voor nodig.

Meerdere autofabrikanten, zoals BMW, Tesla en Toyota, zijn al bezig met de inzet van dergelijke humanoïde robots, al dan niet in testvorm.

Hyundai ziet deze ontwikkeling als onderdeel van een bredere transformatie van autofabrikant naar aanbieder van AI- en roboticaoplossingen.

Flexibel en behendig

Atlas is flexibel en behendig en kan diverse taken uitvoeren waarvoor natuurlijke bewegingen nodig zijn. Denk aan optillen/neerzetten, assembleren en diverse wisselende productietaken.

De robot kan wandelen, rennen, springen en zichzelf in balans houden. Het maakt dat Atlas extra geschikt is voor het uitvoeren van verschillende complexe taken in dynamische productieomgevingen.

Vrees voor overname banen

De vakbond vreest echter dat robots op termijn banen van mensen gaan overnemen. Zeker omdat fabrikanten zich met humanoids geen zorgen hoeven te maken over overuren en toeslagen, terwijl ze zo tevens de efficiency in de productie kunnen verhogen.

In de fabrieken van Hyundai in Zuid-Korea leidde dit tot stakingen waaraan duizenden medewerkers deelnamen.

Het was een van de eerste grote arbeidsconflicten waarbij de impact van AI en humanoïde robots de inzet was.

Voorlopig akkoord

Hyundai heeft, na maanden van onderhandelingen, een voorlopig akkoord bereikt met de vakbond.

Zo kregen werknemers onder meer salarisverhogingen en bonussen. Maar de eis dat robots alleen na expliciete goedkeuring van de vakbond mogen worden ingezet, is niet overgenomen.

Wel erkenden beide partijen dat AI en robotica belangrijk zijn voor de toekomstige concurrentiepositie en het voortbestaan van het bedrijf.

Afgesproken is dat de verdere invoering transparant wordt besproken om samen ook naar de gevolgen voor medewerkers te kijken.

Humanoïde robots hebben als pré dat ze nooit ziek zijn, 24/7 kunnen werken en ook sterk zijn in repetitieve taken.

Voer voor wereldwijde discussie

Deze zaak kan als voorbeeld dienen voor een bredere wereldwijde discussie.

Hoe kunnen bedrijven namelijk de voordelen van AI en robotisering benutten, terwijl tevens de werknemers zekerheid houden over hun werk, inkomen, opleiding en arbeidsomstandigheden.

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie gegevens worden verwerkt.

x
Mis niet langer het laatste nieuws

Schrijf u nu in voor onze nieuwsbrief.

Inschrijven