De universiteit van Stuttgart (D) heeft een procesvariant ontwikkeld van het thermisch spuiten. In plaats van met een draden of poeders wordt gewerkt met nanodeeltjes die in oplossing zijn. Ook het verwerken van een suspensie is mogelijk.
Bij thermisch spuiten wordt door het verspuiten van metalen of keramische materialen een deklaag op een werkstuk (het substraat) opgebouwd. Het is een thermokinetisch proces met hoge temperaturen en hoge snelheden (tot boven de geluidssnelheid).
Oplossing of suspensie
In de nieuwe procesvariant van het IFKB in Stuttgart (D) wordt de deklaag opgebouwd uit deeltjes die zich bevinden in een oplossing of een suspensie. Daardoor zijn fijnere, nanodeeltjes, te verwerken. Bovendien kan met het oplosmiddel de thermodynamica van het proces gestuurd worden. Lees meer in de Duitstalige bijlage, de video laat het thermisch spuiten zien.
![]() |
Suspensionsflammspritzverfahren. |