Kuka: wrijvingslassen gaat vlucht nemen • Metaal Magazine Ga naar hoofdinhoud

Kuka: wrijvingslassen gaat vlucht nemen

Robotcel voor wrijvingslassen van Kuka tijdens de gieterijbeurs GIFA in 2015.

Nu de patenten op friction stir welding aflopen, gaat deze lastechnologie een grote vlucht nemen. Dat verwacht althans Kuka, dat op de gieterijbeurs GIFA een complete cel toonde voor het wrijvingslassen met een robot. Doordat op de robot een sterke spil wordt geplaatst, kunnen ook andere bewerkingen worden gedaan.

Het eerste patent van TWI op het principe van wrijvingslassen dateert uit 1991 en is al afgelopen. Vier jaar later, in 1995, heeft TWI nog een tweede patent gekregen. Dat vervalt binnenkort. Hierdoor staat het anderen vrij de technologie op te pakken en toe te passen. En dat gaat, aldus Kuka, gebeuren. De interesse voor dit proces is namelijk groot. Voor bepaalde moeilijk te lassen materialen, zoals de aluminium 700 legeringen, leent het wrijvingslassen zich heel goed omdat er relatief weinig warmte in het materiaal wordt ingebracht. Het lichtbooglassen stoot bij dit soort legeringen op de grenzen. Door in de vaste fase te lassen wordt het risico op poriën en microscheuren tot nul gereduceerd.

Premium artikel

Premiumartikelen zijn alleen toegankelijk voor abonnees van Metaalmagazine.nl.
» Ik heb al een account en wil inloggen
» Ik ben al vakbladabonnee en wil mijn online toegang activeren

Digitaal abonnee worden?

Wordt digitaal abonnee en krijg onbeperkt toegang tot het exclusieve deel van Metaal Magazine. Ook kun je voortaan het Metaal Magazine online lezen.

Direct abonneren

Wist je dat je Metaal Magazine in de webshop kunt aanschaffen? Webshop

Geef een antwoord

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie-gegevens worden verwerkt.

x
Mis niet langer het laatste nieuws

Schrijf u nu in voor onze nieuwsbrief.

Inschrijven