Grote Huron werkt fijnmechanisch bij NLR
26 mrt 2010
"Een grote machine waarmee we toch heel nauwkeurig fijnmechanisch werk kunnen doen", zo omschrijft teamleider Wim Schrijver het vijfassig KX 50L bewerkingscentrum van Huron bij de productiewerkplaats van NLR Flevoland. En dat is precies wat nodig is bij de bewerking van mallen en modellen voor de luchtvaartindustrie, met hun veelheid aan dubbel gekromde oppervlakken. De zware portaalconstructie zorgt voor een hoge stabiliteit en nauwkeurigheid.
Binnen het Nationaal Lucht- en Ruimtevaartlaboratorium (NLR) is de productiewerkplaats in Marknesse verantwoordelijk voor de aanmaak van proefstukken, modellen, mallen en testopstellingen zoals die bij het onderzoekswerk om de hoek komen kijken. Daarbij komen vaak exotische materialen om de hoek kijken, variërend van gereedschapstalen, laminaten en composietmaterialen op basis van aluminium en titaan tot cryostabiel 18 procent nickel maraging steel.
De Huron KX 50L. De machine bij NLR Flevoland beschikt over een gereedschappenmagazijn met dertig posities, waarbij de spaan-tot-spaantijd circa 8 seconden bedraagt (foto: Huron)
Complexiteit
Wat al deze producten gemeen hebben, is een grote complexiteit en de hoge eisen die worden gesteld aan nauwkeurigheid en oppervlaktekwaliteit. Een eindnauwkeurigheid binnen 0,01 mm is volgens teamleider Schrijver van de werkplaats een voorwaarde. Vooral de vormnauwkeurigheid is cruciaal. "De maatnauwkeurigheid kun je altijd nog corrigeren, de vorm niet."
Kwaliteit en prijs
Om deze uitdagingen het hoofd te bieden, heeft de werkplaats in 2008 een vijfassig KX 50L bewerkingscentrum van Huron aangeschaft. Na een uitvoerig marktonderzoek kwam deze machine qua kwaliteit en prijs volgens Schrijver als beste uit de bus. Om niets aan het toeval over te laten, is de machine bij NLR met behulp van voorgeselecteerde onderdelen nog weer 40 procent nauwkeuriger dan de standaard specificatie.
De twee-assige kop, bezig met de nauwkeurige bewerking van een dubbel gekromde vleugelpunt (foto: Jan Oonk)
Stabiliteit
"De KX-serie is door Huron speciaal ontwikkeld voor de vormenbouw en gereedschapmakerij", legt Alex de Gelder van importeur Boelens Machines in Dongen uit. Bewerkingsmogelijkheden en stabiliteit staan daarbij voorop. Als belangrijkste element uit het oogpunt van stabiliteit noemt hij de portaalconstructie van de machine.
Lees meer over de Huron KX 50L in het nummer van Metaal Magazine dat vandaag verschijnt. Vraag hier een proefnummer aan.
Huron KX 50 vijfassig aan het verspanen op een complex werkstuk
- Nieuwsoverzicht »
- 08-02-2012 Besturing Valk testen tijdens Techni-Show
- 08-02-2012 Promas levert Reiden aan Almi
- 08-02-2012 Studer bestaat 100 jaar
- 08-02-2012 Primeur Litz Hitech bij De Ridder
- 07-02-2012 Economisch verspanen trend Techni-Show
- 06-02-2012 Bewo meet op topsnelheid
- 03-02-2012 Veel machines bij Bendertechniek in Utrecht
- 03-02-2012 VW voorkomt botsingen met Brankamp
- 02-02-2012 Vijfassige Mikron op Techni-Show
- 02-02-2012 6 m dubbelbuiger bij Jörg op Techni-Show
Technieken in de metaal ontwikkelen zich snel. Blijf op de hoogte met de gratis nieuwsbrief van Metaal Magazine. U ontvangt elke week gratis het laatste nieuws in uw mailbox.
- Ponsen en buigen op LVD Pullmax
- Studer S41 slijpt met directe aandrijvingen
- LAG afkantcel tijdens BlechExpo
- FMS systeem bij Eurotech
- Hermle freest model JU 52
Hieronder vindt u de favorieten voor de vrijdagmiddag:
