Hoge 'Fertigungstiefe' troef Axa
12 feb 2010
De mensen van machinefabriek Axa zijn échte machinebouwers. Dit leert ons een bedrijfsbezoek in Schöppingen, even bij Enschede over de grens in Duitsland. Het eigen aandeel in de productie van de machines is hoog, de blokgeleiding is favoriet en in de verspanende afdeling van Axa staan opvallend veel machines van eigen fabrikaat.
Bij de kennismaking met Axa Entwicklungs- und Maschinebau in Schöppingen (D) noemt Hermann Schüring 'Fertigungstiefe' in zijn tweede zin. Schüring is 'Verkaufsleiter Nord' bij deze machinefabriek die verticale bewerkingsmachine levert in 'Fahrständer'- en portaaluitvoering. Schüring meldt een 'Fertigungstiefe' van 2/3. Dat wil dus zeggen dat pakweg 70% van de waardetoevoeging van de machines van Axa geschiedt in de eigen productie in Schöppingen.
Het lassen van machineframes bij Axa. Elk frame is klantspecifiek (foto's: Reinold Tomberg, voor meer foto's zie onze fotoplayer)
160 machines
De 300 medewerkers van Axa bouwen op jaarbasis 160 machines. In ons land wordt Axa vertegenwoordigd door De Ridder uit Uitgeest. Met de bouw van machines wordt pas gestart als een opdracht binnen is. ''We bouwen voor elke klant een eigen machineframe. Het is voor ons dus niet moeilijk om in te spelen op klantwensen. Omdat we zelf onze frames bouwen is het allemaal mogelijk''.
Op klantwens
Bij een rondleiding in Schöppingen blijkt dat dit geen grootspraak is: aan het begin van het productieproces bij Axa staat een grote snijbrandmachine. Dit maakt het mogelijk om de framecomponenten aan te passen aan klantwensen. Vervolgens worden uit de gesneden plaatdelen de machineframes gelast. Dit kunnen grote frames zijn, Axa levert machine met een X-as tot 12 m, met een paar weken laswerk per frame.
Een machine in de demoruimte van Axa in Schöppingen. In het midden van het machinebed de geïntegreerde rondtafel, daarboven een zwenkkop.
Veel eigen machines
Opvallend in de eigen verspanende afdeling van Axa is het hoge aandeel aan machines van eigen fabrikaat. Bijna 30 eigen machines zijn dagelijks bezig met de aanmaak van componenten van machines voor Axa machines. Een andere eigenzinnigheid van Axa is de voorkeur voor blokgeleidingen. In hun visie vanzelfsprekend. ''De dempingseigenschappen zijn beter, de machinenauwkeurigheid is hoger, je kunt de machine stabieler bouwen en bovendien is de speling van de geleiding instelbaar. Wat wil je nog meer''.
- Nieuwsoverzicht »
- 22-05-2012 Energie besparen door slim frezen
- 21-05-2012 Kennis en producten als ontwikkelingshulp
- 21-05-2012 Van Zijl Constructie kiest voor Safan
- 21-05-2012 Intuïtieve CNC met Style en Hurco
- 21-05-2012 3 m brede wals buigt tot 250 mm dik
- 18-05-2012 Kogelstralen vervormt keramiek
- 17-05-2012 Onbemand draaien met klauwwisseling
- 16-05-2012 Ermak vernieuwt programma kantpersen
- 16-05-2012 Cooperpaar elektron en gat
- 16-05-2012 Robots vormen plaat om met stiften
Technieken in de metaal ontwikkelen zich snel. Blijf op de hoogte met de gratis nieuwsbrief van Metaal Magazine. U ontvangt elke week gratis het laatste nieuws in uw mailbox.
- Ponsen en buigen op LVD Pullmax
- Studer S41 slijpt met directe aandrijvingen
- LAG afkantcel tijdens BlechExpo
- FMS systeem bij Eurotech
- Hermle freest model JU 52
Hieronder vindt u de favorieten voor de vrijdagmiddag:

