Nieuws

Matec bouwt imposante machine met 60 tons portaal (met film)

22 aug 2008

Matec bouwt imposante machine met 60 tons portaal (met film) Deze week heeft de Duitse machineleverancier Matec in Köngen (D) de bouw voltooid van een indrukwekkende portaalmachine: de Matec-50 P. Een mastodont waarvan het bewegende portaal meer dan 60.000 kg op de schaal brengt! Aan Zwitserland is intussen een vergelijkbare machine verkocht met een X-as van vijftien meter.

De enorme portaalmachine, die Matec dinsdag 6 maart 2007 in Köngen in droogloop demonstreerde, is, gelet op de bewegende massa van pakweg 60 ton van het portaalframe, de grootste machine ooit door Matec gebouwd. De totale machinemassa bedraagt pakweg 100 ton.
 
Enkele specificaties van de machtige machine zijn: bereik X-as is 6 m, een Y-as van 5 m en de Z-as heeft een slag van 1100 mm plus een bijbehorende verstel-as, de W-as, met een bereik van 800 mm. De hoofdspil met een HSK 100 gereedschapopname heeft een maximaal vermogen van 60 kW en een maximaal koppel van 575 Nm (bij 40% inschakelduur). Maximaal toerental van de spil is 9000 min-1.

De gedemonstreerde kolos is gebouwd voor een Chinese gereedschapmaker. Die heeft ook een tweede machine, met vergelijkbare specificaties, bij Matec besteld. Een derde machine met een X-bereik van 15 m en een Z-slag van 1500 mm zal vervolgens door Matec worden gebouwd voor een Zwitserse afnemer.
 
Erich Unger, directeur en mede-aandeelhouder van Matec bij de freeskop van de 50 P. De A- en C-as van deze kop hebben directe 'torque'-aandrijvingen (foto: Reinold Tomberg)
 
Aan het eind van deze maand neemt Mikrotechniek in Beverwijk als eerste metaalbewerker in Nederland een Matec portaalmachine in gebruik: de Matec-30 P. In vergelijking met de 50 P is dit een kleinere machine die Matec kan leveren met een SK40 of HSK 63 gereedschapopname.
 
De machine van Mikrotechniek heeft een X-as van 4 m, een Y-as van 3,5 m en een Z-slag van 1300 mm. Mikrotechniek gaat deze machine inzetten voor het vijf-assig volumeverspanen van aluminium. In totaal zijn nu in ons land twintig machines van Matec operationeel. De Nederlandse importeur van Matec is Limas te Haelen.
 
Binnenkort in Metaal Magazine een artikel over de potige portaalmachine van Matec.
 
Tweets Metaal Magazine
Volg ons op Twitter
Spotlight Metaal Magazine
Nieuwsbrief Metaal Magazine

Nieuwsbrief Metaal Magazine Technieken in de metaal ontwikkelen zich snel. Blijf op de hoogte met de gratis nieuwsbrief van Metaal Magazine. U ontvangt elke week gratis het laatste nieuws in uw mailbox.

 

Aanmelden nieuwsbrief Metaal Magazine »