Archief
Dossier: Metaalbewerken

Explosievormen vormt metaalplaat in 2 ms tot gewenst product

3 aug 2007

Explosievormen is een technologie waarbij metalen platen in 2 ms met behulp van explosieven en een mal worden vervormd tot het gewenste product. Het proces klinkt simpel maar de praktijk wijst anders uit. Tot nu toe is het Nederlandse bedrijf Exploform uit Lelystad naar eigen zeggen dan ook het enige in de wereld dat de grote variëteit aan procesparameters beheerst.

Bij explosievormen wordt een enkele mal wordt toegepast; een contramal is niet nodig. Op deze mal wordt de te vervormen plaat gelegd en eventueel geklemd waarna de mal vacuüm wordt gezogen. Dit is nodig omdat de aanwezige lucht tijdens het kortdurende vervormingsproces geen tijd en ruimte heeft om te ontsnappen en zo het proces verstoort.   Na het vacuüm trekken wordt het geheel in een waterbad gedompeld. Het omringende water zorgt ervoor dat de druk afkomstig van de explosie gelijkmatig over de plaat wordt verdeeld. Bovendien heeft het medium een belangrijke (geluid)dempende functie. Tot slot worden de explosieven tot ontploffing gebracht waardoor de plaat in de mal wordt gedrukt en hierdoor zijn gewenste vorm aanneemt.   In vergelijking met andere omvormtechnieken waaronder bijvoorbeeld dieptrekken, hameren, hydrovormen en rollen, heeft explosievormen enkele kenmerkende voordelen. Zo zijn letterlijk alle metalen te vervormen in alle mogelijke vormen en in iedere gewenste grootte; ook de dikte van de plaat speelt theoretisch geen rol. In de praktijk lopen de maximale afmetingen tot 10 m x 2 m en variëren de diktes van 0,3 mm aluminium tot 60 mm roestvaststaal.   Wat de materialen betreft, zijn vele typen aluminium, titaan, kobalt en nikkel al succesvol vervormd door middel van explosievormen. De vorm van het plaatmateriaal kan vooraf worden geoptimaliseerd voor het betreffende product; zo zijn de platen als vlak uitgangsmateriaal te gebruiken maar ook in gebogen toestand of vanuit een cilindrische of conische vorm te bewerken.
Nieuws uit de metaalbranche
Onbemand draaien met klauwwisseling 17 MEI 2012

Een automatische klauwwisseling maakt een manarme 24/7-draaiproductie mogelijk voor de Duitse toeleverancier Lidu. Auto-Cell demonstreerde begin mei bij Swabo hoe een robotcel met automatisch wisselen van klauwen, gereedschappen en werkstukken een hoog spilrendement kan bereiken.

Lees meer »
 
 
Spotlight Metaal Magazine